O Ambasadzie Dam

Mam na imię Anna. Czy możemy zwracać się do siebie po imieniu? Jestem szczęśliwą żoną od dwóch lat i od dawna siostrą trzech wspaniałych kobiet.

Od ponad dziesięciu lat jestem dziennikarką tygodnika POLITYKA. Należę do klubu savoir-vivre Akademii Montemarco. Czytam chyba wszystkie książki na temat savoir-vivre’u i protokołu dyplomatycznego. Uczestniczę w spotkaniach i szkoleniach prowadzonych przez autorytety w tej dziedzinie, m.in. w Europejskiej Akademii Dyplomacji. Jestem ekspertką do spraw ślubnego savoir-vivre największego portalu ślubnego w Polsce Wedding.pl.

Zależy mi na promowaniu uprzejmości, dialogu, szlachetności, dobrych manier i elegancji. Jestem przekonana, że warto być damą i chcę inspirować do tego kobiety. Mam nadzieję, że zostaniesz ze mną na dłużej.

Dlaczego Ambasada Dam?

Kiedy myślę o damie, to wspominam moją babcię Halinę. Zawsze elegancko ubrana, uważna na to, co czują inni, dbająca o tradycję i zorientowana w tym, co dzieje się w świecie. Kiedy chodziła do szpitala, to zabierała ze sobą koronkową poduszkę i serwetę, którą okrywała metalowy, kremowy stolik przy łóżku. Mówili o niej, że jest damą. Ale przede wszystkim – dla babci i całej naszej rodziny – najważniejszy był szacunek do siebie samego i innych ludzi. Myślę, że spotykam w życiu wiele wspaniałych kobiet, które nazywam damami. Różnią się od siebie, wykonują różne zawody, niektóre są żonami, inne nie, wszystkie mnie inspirują i są pięknymi ludźmi.

Mam wrażenie, że dziś w Polsce nazwanie mężczyzny dżentelmenem, jest dla niego komplementem i zaszczytem. Oby jak najwięcej dżentelmenów w naszym otoczeniu. A jak jest z damą? Znacie to powiedzenie „Bawimy się jak damy, a jak nie damy itd….”, albo „że zachowujcie się jak damulki”?. Kiedy ja słyszę te stwierdzenia, to czuję irytację, ale też motywację do działania.

Jestem przekonana, że powszechne znaczenie słowa dama możemy razem odczarować i przywrócić mu sens. Zależy mi na tym, aby bycie damą brzmiało dumnie, pięknie, autentycznie i godnie. Ja chcę być nazywana damą, a Ty?

Kim według mnie jest damą?

Oto dziewięć wyróżników damy. Mam nadzieję, że razem rozbudujemy tę listę…

  1. Dama ma nazwane swoje wartości i żyje według nich.
  2. Dama zna i realizuję podstawową zasadę savoir–vivre’u, czyli jest uważna na potrzeby innych ludzi. Jest wykształcona w sztuce bycia z ludźmi i nie powoduje, że inni czują się przy niej niekomfortowo. Buduje konstruktywny kontakt z rodziną, przyjaciółmi i ze współpracownikami.
  3. Dama zna i stosuje etykietę (w tym etykietę stołu). Zawsze robi to z szacunkiem dla innych. Wie, że popisywanie się zbiorem tych zasad jest w złym guście. Wie też, że etykieta to spis bardzo użytecznych zasad, dzięki którym żyje się prościej i przyjemniej.
  4. Dama jest szczera, autentyczna i życzliwa. Tak względem siebie, jak i innych ludzi. Jest asertywna i potrafi w taki sposób przedstawić swoje racje i poglądy, aby nikogo nie oceniać, nie obwiniać i nie ranić.
  5. Dama bierze odpowiedzialność za swoje uczucia, wybory i relacje, które tworzy.
  6. Dama orientuje się co dziej się wokół niej i dba o swój rozwój intelektualny. Podejmuje świadome decyzje i korzysta ze swoich praw. Robi dobry użytek ze swojej wiedzy i doświadczenia, a także z wiedzy innych ludzi, których uznaje za autorytety.
  7. Dama ma świadomość, że kobiety różnią się od mężczyzn, ale w prawach są równi. Dlatego też nie ma problemu z tym, aby przyjąć od silniejszego fizycznie mężczyzny pomoc, np. kiedy ustępuje jej miejsca, albo chce jej otworzyć drzwi do samochodu.
  8. Dama ma etos pracy i stawia ją wysoko w hierarchii swoich wartości. Ma zasoby intelektualne i umiejętności, aby być kobietą niezależną.
  9. Dama dba o swój wygląd i dopasowuje go odpowiednio do okoliczności.
  10.  Czy zechcesz coś dopisać?…..

Zapraszam do naszej Ambasady Dam wszystkie kobiety, dla których ważne jest piękne i szlachetne, czyli wysokiej jakości, życie. I nie ma to nic wspólnego z zasobnością naszych portfeli, skąd pochodzimy, jaką pracę wykonujemy i czy zajmujemy się na co dzień. Rozmawiajmy, dzielcie się wątpliwościami, pytajcie, szukajmy sposobów na to, aby być damami. Czy zechcesz zostać Ambasadorką Dam? Zapraszam.
Anna Dąbrowska